Jak należy postępować w przypadku ryzyka utraty danych?
Awaria urządzenia i utrata danych to zazwyczaj dopiero początek łańcucha złych decyzji. Pamiętaj - w takiej sytuacji musisz zachować rozsądek i zimną krew. Nie wolno podejmować pochopnych decyzji, które jeszcze pogorszą sytuację. W wyniku takich decyzji odzyskanie danych może stać się utrudnione, bardziej kosztowne a czasami wręcz niemożliwe.
Co należy zrobić, aby nie utracić bezpowrotnie cennych danych?
Jeśli dysk wydaje odgłosy zgrzytu, pisków, tarcia - prawdopodobnie przyczyną jest uszkodzenie mechaniczne (uszkodzenia głowicy, silnika lub powierzchni talerzy).
Jeśli podpięty dysk powoduje zawieszenie komputera lub nawet brak możliwości włączenia go -przyczyną jest najczęściej uszkodzone oprogramowanie znajdujące się na podzespołach elektroniki dysku lub tzw strefa serwisowa dysku.
W obu obok wymienionych przypadkach należy jak najszybciej wyłączyć komputer i odłączyć dysk od zasilania. Każda próba uruchomienia dysku może spowodować dodatkowe uszkodzenia.
Uszkodzony nośnik dostarcz do firmy profesjonalnie zajmującej się odzyskiwaniem danych. Inżynierowie DATA Lab skutecznie odzyskają Twoje dane.
Ważne kroki w celu zwiększenia skuteczności odzysku danych:
- NIE otwieraj dysku twardego i nie próbuj rozmontować nośnika. W środku nie ma nic, co wymagałoby uwagi zwykłego użytkownika lub majsterkowicza. Tylko wykwalifikowany inżynier powinien otwierać dysk w czystym środowisku tj komorze laminarnej.
- NIE słuchaj znajomych ani nie szukaj w sieci domowych sposobów odzyskiwania danych, szukaj profesjonalnej pomocy, jeśli cenisz odzyskanie utraconych danych np. absolutnie NIE WOLNO wkładać dysku twardego do zamrażarki. Może to powodować korozję talerzy i elementów elektrycznych, gdy para wodna wewnątrz dysku zamarza i topnieje po ponownym osiągnięciu temperatury pokojowej.
- NIE WOLNO włączać i wyłączać klikającego lub niereagującego dysku; to nie zadziała i może uniemożliwić odzyskanie dysku. Pamiętaj, że odzyskiwanie danych z klikającego dysku twardego wymaga specjalistycznej wiedzy, odpowiednich narzędzi oraz odpowiedniego sprzętu i oprogramowania. Ponadto, jeśli usterka ma charakter mechaniczny, użycie oprogramowania do odzyskiwania może spowodować dalsze uszkodzenia.
- NIE próbuj wymieniać płytek drukowanych w nowoczesnych dyskach. Mogą występować problemy z konfliktem oprogramowania układowego/obszaru systemowego, a te mogą utrudniać skuteczne odzyskanie danych.
- NIE instaluj oprogramowania do odzyskiwania danych, na tym samym dysku/partycji, na którym znajdują się utracone pliki, ponieważ nadpiszesz je podczas instalacji.
- Spróbuj podłączyć dysk do działającego systemu, aby sprawdzić gotowość i integralność systemu plików. Jeśli tylko system operacyjny jest uszkodzony lub występuje jakiś problem sprzętowy, być może będziesz w stanie sam skopiować dane bez problemu.