Kupujesz pendrive’a albo kartę pamięci? Jak nie dać się oszukać.
Podczas naszej wieloletniej praktyki odzyskiwania danych, jeszcze nie spotykaliśmy się na tak dużą skalę z problemem fałszywej pojemności nośnika.
Aby bliżej przedstawić problem, opiszemy kilka sytuacji, których doświadczyli nasi Klienci:
- Zakup pendrive’a w Internecie na aukcji:
Podczas kupowania pendrive’a w Internecie (zazwyczaj na zagranicznych portalach aukcyjnych) Klienci nie wiedzieli, że kupują urządzenie wadliwe, z mniejszą pojemnością.
Klient zakupił pendrive, zapakowany w tekturowe opakowanie z szybką. Na opakowaniu była podana pojemność 2TB. Jednak samego pendrive’a nie było widać poza napisem z nazwą producenta. To powinno już wzbudzać czujność. Po wypakowaniu pendrive’a, w tym konkretnym przypadku okazało się, że nie ma na nim żadnych zapisów (zazwyczaj w przypadku markowych nośników producenci podają pojemność, normy jakości itp) .
Często okazuje się, że padliśmy ofiarą oszustwa, ponieważ następuje przeprogramowanie procesora i pokazywana jest większa pojemność nośnika, niż jest w rzeczywistości.
Niestety na takie sytuacje daje się nabrać duża część użytkowników, a co gorsza zapisują na takim nośniku bardzo ważne dokumenty, zdjęcia, filmy, dodatkowo nie wykonując kopii zapasowej.
W dalszej kolejności, gdy następuje zdarzenie utraty danych, użytkownik zgłasza się do naszej firmy w celu odzyskania danych. Wtedy po wykonanej przez nas analizie dowiaduje się, że dostarczony do nas pendrive ma zdecydowanie mniejszą pojemność (w tym przypadku to było 4 GB) niż była podana przy zakupie nośnika (2TB), a w skrajnych przypadkach nie jest w ogóle podawana. Do czego to doprowadziło? Próba zapisania więcej danych niż pendrive jest w stanie pomieścić doprowadziła do sytuacji, kiedy system operacyjny zgłasza błąd zapisu, niektóre pliki zostają uszkodzone. Uszkodzone dane mogą być trudne lub niemożliwe do odzyskania. W tym przypadku danych nie udało się odzyskać.
- Klient otrzymał pendrive’a jako reklamówkę firmy X przy okazji zakupu produktu tej firmy albo zakupił pendrive’a z napisem na zamówienie np “Ślub Ewy i Adama” albo pendrive’a w unikatowym kształcie np ulubionej postaci z bajki– w naszym slangu takie pendrive’y używamy nazwy “No Name”.
Tego typu urządzenia nie powinny być używane do zapisywania ważnych danych! A często są na nich zapisywane np zdjęcia z ważnych uroczystości rodzinnych.
To co znajdujemy wewnątrz tych urządzeń podczas procesu odzyskiwania danych, jest wg nas delikatnie pisząc – nieuczciwą praktyką.
Jak mogą powstać takie pendrive’y “reklamówki”?
Zazwyczaj można je złożyć samemu. Kupuje się hurtowo w państwie azjatyckim płytkę z elektroniką oraz obudowę jaką się chce, dowolny kolor, napis. Następnie do środka wkładane są odpady.
Co to znaczy odpady pamięci?
To znaczy, że pierwotnie pamięć miała mieć pojemność 64 GB, ale z powodu uszkodzenia nie przeszła kontroli jakości. Taką uszkodzoną pamięć wkłada się do składanego pendrive’a a w procesorze zarządzającym pamięcią wpisuje się program, który mówi, że ma być np 32 GB. Taka zmodyfikowana pamięć jest fabrycznie niesprawna, psuje się i utrata danych gotowa.
- Przypadkowy zakup karty pamięci do telefonu na łódce u “wakacyjnego akwizytora”:
Klient wyjechał na “wycieczkę życia” do Amazonii . Zabrakło jemu pamięci w telefonie. Kupił kartę pamięci micro SD u przypadkowego sprzedawcy, z łódki na Amazonce….Był pewien, że kupił kartę o pojemności 32 GB, podczas odzysku danych okazało się, że rzeczywista pojemność to 2 GB. Niestety dane również nie do odzyskania.
Jak kupować bezpiecznie i nie dać się oszukać?
Kupno pendrive’a może wydawać się prostym zadaniem, ale istnieje kilka ważnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę, aby uniknąć oszustwa:
- Znajdź wiarygodnego sprzedawcę: Kupuj od renomowanych sklepów lub bezpośrednio od znanych producentów. Unikaj podejrzanie tanich ofert na nieznanych stronach internetowych czy aukcjach.
- Porównaj ceny: Sprawdź ceny pendrive’ów w różnych sklepach. Jeśli oferta jest znacznie tańsza niż w innych miejscach, może to być sygnał ostrzegawczy.
- Sprawdź specyfikację i kompatybilność: Upewnij się, że pendrive spełnia twoje wymagania co do pojemności, szybkości transferu danych i kompatybilności z urządzeniami, z których będziesz go używać.
- Czytaj opinie i recenzje: Szukaj opinii innych użytkowników. Recenzje mogą dostarczyć cennych informacji o rzeczywistej wydajności i trwałości produktu.
- Uważaj na fałszywe pojemności: Niektóre pendrive’y mogą być sfałszowane tak, aby wyświetlać większą pojemność niż faktycznie posiadają. Po zakupie warto przetestować pendrive za pomocą specjalnych programów do testowania pamięci USB.
- Zwróć uwagę na opakowanie: Produkty markowe zwykle mają profesjonalnie zaprojektowane opakowania z wszystkimi niezbędnymi informacjami. Unikaj produktów w generycznych lub uszkodzonych opakowaniach.
- Sprawdź gwarancję: Upewnij się, że produkt jest objęty gwarancją. W razie problemów gwarancja zapewni możliwość wymiany lub naprawy.
- Bezpieczeństwo transakcji: Kupując online, upewnij się, że strona zapewnia bezpieczne metody płatności i ma jasne zasady zwrotów.
- Rozpoznaj fałszywe marki: Niektóre podróbki znanych marek mogą wyglądać bardzo przekonująco. Sprawdź, czy logo i nazwa marki są poprawnie napisane i czy produkt wygląda na oryginalny.
- Uważaj na oferty „zbyt dobre, aby były prawdziwe”: Jeśli coś wydaje się zbyt korzystne, prawdopodobnie jest w tym jakiś haczyk. Zawsze warto dokładnie sprawdzić ofertę przed zakupem.
Pamiętając o tych wskazówkach, możesz zminimalizować ryzyko zakupu niesprawnego lub fałszywego pendrive’a i upewnić się, że otrzymujesz produkt, który spełni Twoje oczekiwania.
Pamiętaj, kupuj u sprawdzonych sprzedawców!!!