Poznaj narzędzia do odzyskiwania danych
Narzędzia do odzyskiwania danych wykorzystywane w DATA Lab:
Nie jest tajemnicą, że odzyskiwanie danych to praca żmudna wymagająca odpowiednich predyspozycji osobowościowych, ogromnego doświadczenia i wiedzy, pełnego zaangażowania, rzetelności, odpowiedzialności, samodyscypliny, koncentracji na zadaniu i cierpliwości. To praca, gdzie z chirurgiczną precyzją odkrywamy to, co dla przeciętnego Kowalskiego jest istnym matrixem. To praca dla ludzi, którzy w tym matrixie tajemniczych algorytmów i elektroniki czują się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Takim zespołem jesteśmy.
W tym wszystkim wspierają nas urządzenia, w które inwestujemy niemało (aby prowadzić profesjonalną działalność w tej dziedzinie konieczna jest inwestycja rzędu kilkuset tysięcy złotych), aby sprostać wymaganiom coraz nowocześniejszej technologii, która bywa zawodna i z którą zgłaszacie się do nas w celu odzyskania danych. Cytując jeden z polskich kabaretów "nasz Klient nasz Pan” inwestując w narzędzia pracy spełniamy Wasze oczekiwania.
Skuteczna realizacja zleceń i zadowolenie Klientów codziennie utwierdzają nas w przekonaniu, że ta inwestycja się opłaca.
Zapraszamy Was do wspólnego odkrywania tego świata.
W roku 2003 rozpoczynając współpracę z firmą ACELab, staliśmy się jedną z pierwszych firm na polskim rynku w branży odzyskiwania danych, dysponującą najnowocześniejszym sprzętem.
Pierwszym narzędziem jakie pojawiło się w naszej firmie na początku jej istnienia, a które nadal jest przez nas wykorzystywane do obsługi dysków starszej generacji, jest PC 3000 ISA .
PC 3000 ISA to narzędzie sprzętowo-programowe, które pracuje pod kontrolą DOS i Windows 98.
Używamy go do odzysku danych z dysków starszej generacji (w przedziale objętościowym od kilku MB do kilku GB), które nadal są wykorzystywane w zarządzaniu starszymi, ale pracującymi liniami produkcyjnymi, obrabiarkami numerycznymi i innymi urządzeniami przemysłowymi, których czas życia liczy się w dziesiątkach lat.
Kolejnym rozszerzeniem możliwości PC 3000 ISA było PC 3000 PCI i zaraz potem PC 3000 UDMA, która obsługuje nowszą generację dysków, ale transfery odczytu były dostosowane do standardów w okresie, kiedy ona powstawała. Aktualnie służy nam jako narzędzie do odzyskiwania danych z dysków IDE, których parametry są w pełni wykorzystane przez to narzędzie.
PC 3000 SCSI/SAS
Korzystamy również z PC 3000 SCSI/SAS – to rozwiązanie sprzętowo-programowe przeznaczone do testowania, diagnozy i przywracania uszkodzonych dysków twardych z interfejsami opartymi na SAS (Serial Attached SCSI) lub SCSI.
Dyski o takiej specyfikacji wykorzystywane są najczęściej w zaawansowanych macierzach RAID, dlatego wraz z tym kompleksem zaimplementowana jest RAIDowa wersja oprogramowania DE. Z jej pomocą możemy budować algorytmy złożeń macierzy RAIDowych z wielodyskowych urządzeń i odzyskiwać dane.
PC-3000 Express
PC-3000 Express to rozwiązanie sprzętowo-programowe przeznaczone do diagnozowania i naprawy dysków twardych opartych na interfejsach SATA (Serial ATA) i PATA (IDE) oraz dla wielu producentów (Seagate, Western Digital, Fujitsu, Samsung, Maxtor, Quantum, IBM (HGST) ), HITACHI, TOSHIBA), o różnych pojemnościach (od 500 MB do 8 TB) i różnych formatach: 3,5" - dyski do komputerów stacjonarnych, 2,5" i 1,8" - dyski do laptopów.
PC-3000 Express w połączeniu z Data Extractor Express tworzy profesjonalny system PC-3000 Express, który umożliwia odzyskiwanie danych z dysków twardych SATA i PATA (IDE).
Do najwyższej wersji PC-3000 Express można podłączyć jednocześnie cztery dyski - dwa dyski SATA i dwa dyski SATA lub PATA, w zależności od potrzeb. W ten sposób można jednocześnie pracować z 4 dyskami SATA lub 2 SATA i 2 PATA.
Wykorzystujemy go w sytuacjach odzyskiwania danych w trybie express, kiedy poza jakością liczy się czas.
PC-3000 SSD działa z PC-3000 Portable III, PC-3000 Express lub PC-3000 UDMA - jest on przeznaczony dla naprawy, diagnostyki i do odzyskiwania danych z dysków SSD z interfejsami SATA, PATA, mSATA, M.2, PCIe (NVMe/AHCI), PCIe x16, Apple Macbook i pojemności od 32 GB do 2 TB różnych producentów, takich jak OCZ, Corsair, Crucial , RunCore, A-DATA, G.Skill, Micron, Plextor, Intel, Samsung, Seagate, SanDisk, Kingston i inne.
PC-3000 Flash
PC-3000 Flash to system sprzętowo-programowy przeznaczony do odzyskiwania danych z urządzeń opartych o pamięć NAND Flash, używany w przypadkach, gdzie nie ma dostępu do danych poprzez interface urzadzenia:
- UFD (pamięć flash USB)
- SD (Secure Digital)
- CF (Compact Flash)
- micro SD (micro Secure Digital Card)
- MS (karta pamięci)
- xD
- Monolityczne urządzenia Flash
- MMC (Multimedia Memory Card)
- Dyktafon (dyktafon)
- iPhone 2G, 3G, 3GS (bez szyfrowania sprzętowego)
PC-3000 Flash jest autorskim urządzeniem firmy ACELab w zakresie uzyskiwania bezpośredniego dostępu do mikroukładów pamięci Flash. Pamięć jest wylutowywana z nośnika i odczytywana przez specjalne urządzenie – „Flash reader” – zapewniające dostęp do danych w przypadku uszkodzenia kontrolera. Technologia ta znacznie zwiększa szanse na pomyślne odzyskanie danych nawet w przypadku fizycznego uszkodzenia urządzenia pamięci masowej.
PC-3000 Flash zawiera aktualną, dużą bazę danych układów pamięci, która umożliwia identyfikację i odczyt mikrochipów w trybie automatycznym. Skomplikowane algorytmy złożenia są również automatycznie wykrywane przez PC-3000 Flash.
Technologia pamięć NAND Flash ciągle się zmienia: mikrochipy stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie, powstają nowe zasady funkcjonalności i pojawiają się nowe wymagania i protokoły dla mikrochipów, na przykład pamięci NAND Flash QLC oraz będące na końcu prac pamięci NAND Flash PTC (pięć wartości 32 możliwe poziomy od 00000-11111), które niedługo powinny pojawić się w nowych urządzeniach. Z powodu tej ciągłej zmiany oprogramowanie Flash Reader jest stale aktualizowane, aby zapewnić obsługę nowych mikrochipów zgodnie ze ścisłymi wymaganiami niezbędnymi do prawidłowej funkcjonalności.
Oprócz szerokiej gamy trybów manualnych i wizualnych, PC-3000 Flash posiada automatyczne metody odzyskiwania danych, które pomagają rozwiązywać zarówno proste, jak i trudne przypadki.
PC 3000 Portable III
Idziemy z duchem czasu i automatyzujemy nasze procesy. PC 3000 Portable III to unikalne, profesjonalne, mobilne urządzenie sprzętowo-programowe najnowszej generacji służące do analizy i odzyskiwania danych z większości uszkodzonych nośników danych w laboratorium oraz poza nim: SATA/PATA/USB HDD, SATA/PCIe (M.2 NVMe/AHCI, Apple SSD, PCIe x16) SSD, RAID, logicznie uszkodzone pamięci flash USB, SD /mSD karty.
System PC 3000 Portable III pozwala szybko i łatwo zdiagnozować praktycznie każdy rodzaj nośnika danych, znaleźć przyczynę uszkodzenia, wykonać obrazy i odzyskać jak najwięcej danych.
Zawiera porty diagnostyczne USB, SATA, PATA, PCIe (NVMe/AHCI, PCIe x16, Apple Macbook)
do odzyskiwania danych z kilku dysków jednocześnie.
Film prezentujący narzędzie zobaczysz na stronie ACELab
VNR (Visual NAND Reconstructor)
Przedstawiamy kolejne urządzenie wykorzystywane przez firmę DATA Lab do odzyskiwania danych - VNR (Visual NAND Reconstructor) firmy Rusolut – czytnik, adaptery i oprogramowanie:
Służy do odzyskiwania danych z urządzeń wykorzystujących pamięć NAND Flash, które są uszkodzone w sposób niepozwalający na ich odczytanie bezpośrednie lub przez czytniki podłączone do portu USB komputera. Obsługuje dostępne na rynku pamięci NAND o architekturach SLC, MLC, TLC oraz QLC. Pamięć NAND musi być zgodna z zaleceniami, co do sygnałów, Samsunga lub ONFI. Możliwe protokoły uwzględniają transmisję synchroniczną i asynchroniczną.
Pamięci NAND są dołączanie do urządzenia poprzez dodatkowe adaptery np. z pamięci BGA 152 na ZIF40 itp.
Czytnik pamięci ma możliwość regulacji napięcia osobno dla części głównej pamięci (Core) i osobno dla części obsługującej napięcia na stykach danych (I/O) w zakresie od 1.6V do 4.0V. Zmiana napięcia pomaga również zredukować błędy bitowe, które pojawiają się podczas odczytu układu pamięci przy standardowym napięciu 3,3 V. Poziom napięcia można regulować za pomocą oprogramowania. Dodatkowo już po odczytaniu pamięci, a w trakcie usuwania ewentualnych błędów parzystości, można ją doczytywać tylko w miejscach występowania błędów. Dostarczane oprogramowanie ma możliwość kilkukrotnego odczytywania (możemy sami to regulować) tej samej komórki z różnymi napięciami co pozwala w wielu przypadkach poprawnie odczytać jej zawartość.
Służy również do składania danych odczytanych przez czytnik VNR . Oprogramowanie pozwala operatorowi na wsteczne odtworzenie funkcji jakie miały miejsce w kontrolerze pamięci (XOR, parzystość, inwersja itp.). Można również korzystać z gotowych wzorców, które niejednokrotnie ułatwiają część pracy. Oprogramowanie umożliwia samodzielne wyszukiwanie kluczy XOR lub wzorów korygujących błędy parzystości. Własne prace można zapisywać i korzystać z nich w trakcie prac nad innymi przypadkami.
W wyniku otrzymujemy obraz pamięci z którego można wyszukiwać zaginione dane.
Urządzenie jest również kluczem autoryzującym oprogramowanie do niego dołączone.
Flash Extractor
Kolejne urządzenie wspierające nas w działaniach odzyskiwania utraconych danych to Flash Extractor firmy Soft-Center.
Czytnik Flash Extractor służy do odczytywania pamięci NAND Flash poprzez dołączane do niego dodatkowe adaptery. Urządzenie obsługuje wszystkie możliwe typy pamięci NAND zgodne z założeniami ONFI oraz Samsunga.
Dostarczone oprogramowanie ma wkompilowane klucze XOR, które służą do prawidłowej deszyfracji zgranego materiału. Nie ma możliwości samodzielnego ich wyszukiwania ani ewentualnego zapisania. Jednak pozostałe czynności, które są związane z ustawianiem innych parametrów niż XOR w oprogramowaniu, konfigurowane są samodzielnie.
W trakcie odczytywania pamięci czytnik wraz z dołączonym do niego oprogramowaniem, może na bieżąco skorygować dużą część pojawiających się błędów. Taka automatyczna zmiana umożliwia otrzymanie danych z minimalną możliwą liczbą błędów, które będą do skorygowania w kolejnych krokach składania obrazu pamięci.
Urządzenie jest również kluczem autoryzującym oprogramowanie do niego dołączone. W tym przypadku, ponieważ część operacji jest już dostarczana przez producenta, mamy możliwość podejrzenia przykładowych ustawień programu do składania obrazów pamięci urządzeń. Ułatwia to pracę początkującym użytkownikom.
W DATA Lab w sytuacji uszkodzenia dysku twardego, aby zdiagnozować a następnie odzyskać dane, otwieramy dysk w warunkach laboratoryjnych, sprawdzamy stopień uszkodzenia i podejmujemy konkretne działania z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi.
Każde urządzenie elektroniczne posiada płytkę PCB, która służy do montażu podzespołów elektronicznych. Jest ona wykonana z materiału izolacyjnego z połączeniami elektrycznymi oraz punktami lutowniczymi. Naprawa elektroniki lub przygotowanie do odczytu z dysku twardego często wiąże się z koniecznością dolutowania przewodów. Posiadamy do tego odpowiednie narzędzia jak wymieniony na stronie podgrzewacz wraz z lutownicą, ale pomimo zastosowania różnych narzędzi istnieje ryzyko uszkodzenia źródłowej płytki PCB. Aby je zniwelować, usprawnić pracę inżynierów, ale również przyspieszyć proces odzyskiwania danych wykorzystujemy płytki / adaptery wspomagające odczyt zdeszyfrowanych danych i posiadające złącze SATA. Działanie dotyczy 2,5 calowych dysków zewnętrznych.
Dzięki nim inżynierowie odzyskujący dane nie muszą już lutować przewodów na oryginalnej płytce PCB USB, aby odczytać szyfrowane kontrolerem dane.
Instalują złącze na oryginalnej płytce PCB USB, a następnie mogą z powodzeniem dostać się do zawartości dysku twardego i wyodrębnić utracone dane bezpośrednio przez interfejs SATA.
Komora laminarna
Ponad 100 lat temu niemiecki uczony (odkrywca m.in. prątka gruźlicy), współtwórca współczesnej bakteriologii i nauki o chorobach zakaźnych Robert Koch po odkryciu, że zarazki mogą unosić się w powietrzu skonstruował pierwszą komorę laminarną. Pomimo różnych nieszczelności i wad konstrukcyjnych system ten pozwolił naukowcowi bezpiecznie pracować z wąglikiem, gruźlicą i cholerą. Dzięki temu udoskonalił technikę badań bakteriologicznych. W 1905 r otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii.
Dzięki niemu, prace trwające we współczesnym świecie nad różnego rodzaju drobnoustrojami, które przyczyniają się do wielu śmiertelnych chorób, nad odkryciami leków czy szczepionek, są bardziej bezpieczne i efektywne.
Komora ma ona na celu stworzenie sterylnego, bezpyłowego środowiska pracy
W takim środowisku pracuje też nasze laboratorium HDD
Posiadamy wysokiej jakości komorę laminarną, w której otwieramy najbardziej popularne nośniki danych - dyski twarde HDD. Otwarcie dysku w komorze laminarnej zwiększa skuteczność odzyskania danych, ponieważ nawet najdrobniejszy pyłek może być groźny dla dysku. Odbywa się niej : otwarcie dysku, inspekcja, wymiana głowic, czyszczenie talerzy czy przekładanie talerzy. Wszystko w sterylnych warunkach.
Jak działa komora?
Powietrze z pomieszczenia przepływa przez filtry HEPA i jest doprowadzane do komory roboczej przez jednokierunkowy pionowy strumień. Z obszaru roboczego powietrze jest odprowadzane z powrotem do otoczenia przez przestrzeń między powierzchnią roboczą stołu a szybą ochronną.
Komora laminarna jednokierunkowo usuwa powietrze do przestrzeni laboratoryjnej - przefiltrowane powietrze jest wypuszczane z regularną i stałą prędkością.
Niektóre z podstawowych elementów komory z przepływem laminarnym to filtry HEPA, lampa bakteriobójcza UV , szklana osłona, wentylator wlotu powietrza, płyta ochronna, okna itp.
Super Recovery Plus
Super Recovery Plus to niskobudżetowe urządzenie firmy Dolphin Data Lab do odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków HDD i SSD. Nabyliśmy to rozwiązanie w celu rozszerzenia oferty odzyskiwania danych o modele dysków SSD, które nie były wspierane przez inne narzędzia firm konkurencyjnych.
W zakresie dysków HDD urządzenie oferuje podobny zakres jak PC3000, natomiast w dacie nabycia posiadało wsparcie do większej liczby kontrolerów Silicon Motion.
Aktualnie narzędzie wykorzystywane jest dynamicznie w sytuacji doraźnego zwiększenia liczby kanałów do odzyskiwania danych. Na bieżąco śledzimy również przypadki rozwiązywania różnych problemów opisywane przez użytkowników jak i wsparcie techniczne producenta urządzenia.
MRT Ultra
Kolejnym narzędziem, które wspiera nasz zespół w procesie odzyskiwania danych to wprowadzony na rynek w 2015 r MRT Ultra (firmy MRT Lab). Narzędzie pełni charakter wsparcia doraźnego, w przypadkach natychmiastowego podwyższenia wolnych kanałów do odzyskiwania danych.
To platforma do uruchamiania oprogramowania obsługująca 32-bitowy i 64-bitowy system operacyjny Windows. Wyposażony w więcej portów niż MRT Ekspres, bardziej zaawansowaną technologię, mniejszą zajętość zasobów procesora i konstrukcję sprzętową SATA3.0, istnieją dwa główne wejścia zasilania, 4 interfejsy wyjściowe zasilania, 4 interfejsy SATA3.0 i 1 interfejs IDE.
Wyróżnione funkcje
- Interfejs PCI-Express 2.0 z czterema natywnymi portami SATA 3.0 i jednym portem IDE
- Obsługa wszystkich dysków twardych z interfejsem IDE (CE, CF, ZIF), SATA (MICRO SATA)
- Obsługuje 1,8-calowe, 2,5-calowe i 3,5-calowe dyski twarde o pojemności do 5TB
- Automatyczny moduł naprawy diagnostycznej dysku twardego jednym kliknięciem
- Wydajny terminal USB, który może współpracować z szeregowymi dyskami twardymi Seagate F3
- Obsługa jednostki programowania Flash ROM
- Wsparcie odzyskiwania uszkodzonego oprogramowania układowego na dyskach twardych
- Obsługa możliwości odblokowania i zresetowania hasła dysku twardego (tj. odszyfrowania dysku twardego)
- Wsparcie odzyskiwania danych i naprawy dysków twardych z powodu awarii głowic odczytu/zapisu
- Obsługa technologii wirtualnej mapy głowic
- Wsparcie naprawy dysków twardych z fizycznie uszkodzonymi sektorami
- Obsługuje obrazowanie dysku, obrazowanie za pomocą selektywnej głowicy, odzyskiwanie plików
- Obsługa edycji mapy głowic w pamięci RAM w celu odzyskiwania danych
- Przeglądanie tabel defektów (lista P, lista G, lista T itp.)
- Ładowanie programu dostępu do informacji serwisowych – LDR
- Markowanie znalezionych wad powierzchni magnetycznej
- Skanowanie do przodu i do tyłu oraz bezpośrednie odzyskiwanie danych z uszkodzonych sektorów
- Skanowanie MFT, aby odzyskać przypadkowo usunięte pliki
- I wiele innych
Źródło : http://en.mrtlab.com/
Odzyskiwanie danych to branża interdyscyplinarna
W naszej pracy musimy być specjalistami w dziedzinie informatyki czy elektroniki a do wielu czynności wymagana jest wręcz chirurgiczna precyzja. W zakresie elektroniki wykorzystujemy oscyloskop. Urządzenie służące do obrazowania badanych przebiegów elektrycznych w układach elektronicznych (dzięki temu uzyskujemy obraz zmian napięcia sygnału w czasie).
Pierwotnie oscyloskopy były budowane jako urządzenia analogowe (zdjęcie poniżej) , gdzie przebieg sygnału był wyświetlany na lampie oscyloskopowej. W swojej konstrukcji była ona podobna do kineskopu telewizyjnego. Plamka świetlna w płaszczyźnie pionowej była sterowana poprzez wzmacniacze sygnału a w płaszczyźnie poziomej z generatora podstawy czasu. Zmiana wartości podstawy czasu pozwala dostosować się do przebiegów o różnych częstotliwościach.
Wraz z rozwojem elektroniki cyfrowej pojawiły się oscyloskopy cyfrowe (zdjęcie poniżej) , gdzie przebieg jest wyświetlany na ekranie LCD. Badany sygnał jest przepuszczany przez przetworniki analogowo-cyfrowe oraz może być zapisywany w pamięci, co pozwala na jego późniejszą analizę. W oscyloskopach analogowych był z tym problem.
Dzisiejsze oscyloskopy mają zazwyczaj od 1 do 4 kanałów, do których można podłączyć sondy, zbierające badany sygnał. W praktyce służą do badania i pomiaru np. przebiegu sygnału zegara lub specyficznych dla badanych obwodów przebiegów sygnału. Na podstawie badanego przebiegu można stwierdzić, czy np. nie ma zbyt niskiego poziomu napięcia w badanym punkcie lub czy częstotliwość sygnału zgadza się z założeniami.
Poniżej porównanie będących w naszym posiadaniu oscyloskopów - cyfrowego i analogowego:
Podgrzewacz wraz z lutownicą na gorące powietrze
Zbudowany jest z dolnego podgrzewacza oraz górnej grzałki na gorące powietrze.
Urządzenie wykorzystywane jest do prac na małogabarytowej elektronice, głównie płyty główne telefonów, dyktafonów, tabletów, różnych modułów elektronicznych, dysków twardych HDD i SSD, przenośnych pamięci flash.
Urządzenie jest intensywnie wykorzystywane do codziennych prac elektronicznych. O ile lutowanie elementów SMD można wykonywać zwykłą lutownicą o tyle ich odlutowywanie powinno się wykonywać gorącym powietrzem. Żeby nie grzać nadmiernie PCB (płytka z ścieżkami) i elementów elektronicznych wstępnie jest ona podgrzewana dolną grzałką a następnie odpowiednio skierowanym strumieniem gorącego powietrza roztapiamy lutowie i pensetą ściągamy uszkodzony element a następnie możemy dolutować sprawny. W ten sposób możemy stosować niższe temperatury wydmuchiwanego gorącego powietrza i mamy mniejsze szanse na uszkodzenie elektroniki.
Kasowanie danych
Na naszej stronie możecie przeczytać, że głównym profilem działalności firmy jest odzyskiwanie danych z różnych nośników. Jednak zdarzają się również zlecenia mające na celu skuteczne kasowanie danych. O samym procesie możecie przeczytać tutaj.
Narzędzie jakie wykorzystujemy do skutecznego kasowania danych to Verity Systems SV91M o sile magnetycznej 7000 gaussów. Demagnetyzer zatwierdzony przez NATO, którego czas wymazania danych zajmuje 12 sekund.
Kolejnym narzędziem do niszczenia danych jest nowszej generacji demagnetyzer ASM120, który szybko zdobył zaufanie użytkowników w ponad 30 krajach świata.
Degausser w sposób efektywny, skuteczny i bezpieczny usuwa dane z dysków HDD, taśm magnetycznych, dyskietek i kaset audio/video. Usuwanie danych z jednego nośnika trwa jedynie 30 sekund a skasowanych informacji nie da się już odzyskać. Jest to możliwe dzięki silnemu polu elektromagnetycznemu o mocy 11.000 gauss, które generuje urządzenie.
Demagnetyzer ASM120 jest pierwszym w świecie degausserem z zaimplementowaną technologią PPMS, opracowaną przez zespół ProDevice. Pozwala ona doładować urządzenie na określoną z góry ilość cykli kasowania. To również pierwszy degausser działający w trybie sieciowym oraz oprogramowaniem jako narzędziem diagnostycznym.