Co to jest backup ?
Backup to inaczej wykonanie kopii bezpieczeństwa danych tak, aby można było je szybko odtworzyć w razie utraty na oryginalnym nośniku.
Podobno ludzie dzielą się na tych, którzy wykonują backup i na tych, którzy jeszcze nie stracili danych.
Strata takich danych jak zdjęcia czy filmy często gromadzone od wielu lat, na których utrwaliliśmy najpiękniejsze momenty naszego życia czy dorastanie dzieci, jest bardzo bolesna.
Równie bolesna jest utrata danych firmowych (księgowych, kadrowych, produkcyjnych, bazy Klientów itp.) dla przedsiębiorcy, która często jest powodem przestoju firmy i ogromnych strat finansowych.
Czasami firmy ratują się (jeśli to w ogóle jest możliwe) kosztowną, czasochłonną oraz obarczoną dodatkowym ryzykiem koniecznością wykorzystania dodatkowych zasobów i „ręcznego” odtworzenia danych.
Utrata danych wyzwala silny i często długotrwały stres, całkowicie niepotrzebny.
Wykonywanie kopii zapasowej
Poniżej podstawowe zalecenia przechowywania danych, dające efekty w przypadku awarii:
- Dane przechowuj na dwóch DODATKOWYCH kopiach,
- umieszczonych na RÓŻNYCH nośnikach np. serwer NAS, dyski zewnętrzne z funkcją kopii, z WI FI. Można wykorzystać programy do wykonywania kopii zapasowych czy kopiować do chmury.
- zlokalizowane w RÓŻNYCH miejscach tak, aby mieć dostęp do danych nawet w przypadku wystąpienia pożaru, kradzieży komputera/nośnika danych np. komputer w domu, nośnik zewnętrzny w pracy.
Rodzaje kopii zapasowych | Opis |
Kopia pełna | podstawowa, obejmuje wszystkie wybrane pliki i foldery, cały dysk lub nawet system. |
Kopia przyrostowa | przechowywanie plików dodanych od czasu utworzenia ostatniej dowolnej kopii. |
Kopia różnicowa | przechowywanie plików zmienionych od czasu utworzenia ostatniej pełnej kopii |
Odzyskiwanie danych w DATA Lab
Zawsze jesteśmy dla Was kołem ratunkowym. Gasimy pożary. Nasze dane statystyczne nie kłamią. Ok 65 % to Klienci indywidualni, którzy stracili ważne dane prywatne, ok 35 % to Klienci firmowi, dla których odzyskanie danych to często być albo nie być na rynku.