Menu Zamknij

Dzień Bezpiecznego Komputera czyli jak uniknąć utraty danych

Dzień Bezpiecznego Komputera

 

Mijają 4 lata, od kiedy nasze życie zmieniło się bezpowrotnie. Pandemia, która już się zakończyła, wywróciła je do góry nogami. Nagle sprawy, które do tej pory załatwialiśmy stacjonarnie, okazały się możliwe do realizacji on-line: zdalna praca, zdalna nauka, zakupy, sprawy urzędowe, bankowość elektroniczna, telemedycyna, rozrywka.

Wszystko to jesteśmy w stanie załatwić na komputerze czy telefonie mając dostęp do Internetu.

W związku z tym jesteśmy coraz bardziej narażeni na cyberataki i zagrożone jest bezpieczeństwo danych.

Wydaje się, że użytkownicy są świadomi zagrożeń, ale nasza praktyka pokazuje, że na tym polu ciągle dużo jest do zrobienia.

Co oznacza bezpieczny komputer czy bezpieczny telefon? To takie korzystanie z urządzenia, aby wszystkie nasze dane były niedostępne dla osób trzecich.

Pamiętaj – chroń swoje dane!

Kwestie techniczne jak chronić swój komputer przed utratą danych przeczytasz Tutaj a poniżej zasady, na przestrzeganie których mamy bezpośredni wpływ my jako użytkownicy.

Zasady bezpiecznego korzystania z komputera:

  • Regularnie aktualizuj system operacyjny i programy.

Ile razy jest tak, że wykonując na komputerze czy telefonie jakieś zadanie odkładamy aktualizację na później. Pamiętajmy, że regularna aktualizacja systemu to podstawowy krok do zachowania bezpieczeństwa naszego urządzenia.

Każda nowa wersja oprogramowania uzupełnia wcześniejsze braki nie tylko w funkcjonalności, ale też w zasadach zachowania bezpieczeństwa i prywatności.

  • Zabezpiecz swój komputer stosując silne hasło.

Zasady tajemnicy haseł dostępu : małe i duże litery, cyfry, znaki specjalne, odpowiednia długość np 8-znaków, hasło nie powinno zawierać powszechnie używanych słów, daty urodzin, imion najbliższych czy pupila.

Pamiętajmy również o tym, aby:

  • hasło regularnie zmieniać,
  • nie przekazywać go innym osobom oraz
  • do każdego systemu stosować inne hasło
  • Używaj oprogramowania antywirusowego, aby chronić ważne pliki.
  • Staraj się nie korzystać z publicznej sieci WiFi.

Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni do korzystania z sieci, to pamiętajmy, aby wcześniej wylogować się z różnych aplikacji, np. z poczty elektronicznej , z banku czy konta w mediach społecznościowych. Unikajmy w niej dokonywania przelewów czy innych transakcji w bankowości elektronicznej. Aby bezpiecznie korzystać z komputera podczas korzystania z Internetu, ważne jest stosowanie zaawansowanych funkcji przeglądarki, które zwiększają anonimowość, takich jak tryb incognito lub prywatny. Ponadto, należy korzystać z renomowanych narzędzi do ochrony prywatności i anonimowości online, na przykład VPN, które maskują prawdziwy adres IP, zabezpieczając tym samym Twoją tożsamość w sieci. Wreszcie, regularne aktualizowanie oprogramowania przeglądarki oraz zainstalowanych dodatków jest kluczowe, aby zapobiegać wykorzystywaniu znanych luk przez złośliwe oprogramowanie i atakujących, co pozwala na bezpieczniejsze korzystanie z Internetu.

  • Bądź czujny otrzymując różne komunikaty i odpowiadając na nie.
  • Nie podawaj niepotrzebnych danych na portalach społecznościowych. Uważaj jakie zdjęcia umieszczasz na swoim profilu.
  • Zastosuj takie ustawienia prywatności, aby tylko sprawdzeni znajomi mogli oglądać Twoje posty i zdjęcia na Twoim profilu.
  • Uważaj na phishing – próbę wyłudzenia Twoich danych.
  • Staraj się pomijać wiadomości typu „Wygrałeś … !” – Uważajmy na reklamy, które informują o wysokich przecenach lub promocjach oraz na inwestycje, które kuszą nas wysokimi zyskami w krótkim czasie.
  • Nie wchodźmy też na podejrzane strony, do których link otrzymaliśmy mailem lub poprzez komunikator. Przed odczytaniem wiadomości, otworzeniem załączników i kliknięciem w link zawartym w wiadomości sprawdzajmy czy nie jest to próba oszustwa i wyłudzenia naszych danych. Bądź czujny !
  • Wykonuj kopie zapasowe ważnych danych. Przeczytaj TUTAJ nasz artykuł na blogu o wykonywaniu kopii zapasowej.

Jeśli masz pytania – skontaktuj się z DATA Lab ! Uniknij utraty danych !

Źródła:

Zasady bezpiecznego korzystania z komputera