Menu Zamknij

Odzyskiwanie danych z telefonów i smartfonów

Odzyskujemy dane z telefonów i smartfonów

  1. Jakie są rodzaje telefonów komórkowych?
  2. Jaka jest budowa najbardziej popularnego telefonu - smartfonu?
  3. Systemy operacyjne używane w telefonach.
  4. Jakie są najczęstsze przyczyny utraty danych z telefonów?
  5. Jakie są tryby odzyskiwania danych z telefonów?

Telefon nie służy już tylko do dzwonienia czy wysyłania wiadomości sms. Smartfony, z których korzystamy z biegiem lat są coraz bardziej skomplikowanymi urządzeniami. Zaczynają przypominać bardziej komputery niż telefony. Dodatkowe funkcje takie jak: przeglądanie Internetu, korzystanie z nawigacji GPS, różnego rodzaju aplikacji , notatnika a przede wszystkie robienie zdjęć i filmów pokazuje, że obecnie smartfon zastąpił nam wszystkie wcześniej używane urządzenia. W kieszeni, dłoni, torebce możemy zmieścić komputer, telefon, aparat, kamerę i system nawigacji.  Telefon służy nam często do zarządzania firmą, prowadzimy videoblogi czy uruchamiany urządzenia elektroniczne będąc z dala od domu.  Niewątpliwie smartfon ułatwia nam życie, bo wszystko możemy mieć w jednym urządzeniu, natomiast nie jesteśmy świadomi zagrożenia jakim jest gromadzenie wszystkich danych w pamięci smartfona.  Kontakty, wiadomości, notatki, filmy, zdjęcia i często wiele innego rodzaju danych narażone są na utratę. Zapotrzebowanie na usługę odzyskiwania danych z telefonu, które zostały usunięte albo urządzenie uległo uszkodzeniu rośnie z każdym rokiem przez brak ich archiwizacji.

odzyskiwanie danych z telefonów
odzyskiwanie danych ze smartfona

Porozmawiaj
z naszym ekspertem

Poznań
602 421 073

Warszawa
602 421 074

Polska
602 421 075

Rodzajów telefonów komórkowych jest kilka, natomiast obecnie używane są głównie dwa:

odzyskiwanie danych z telefonu

Jednobryłowe z klasycznymi przyciskami obecnie głównie używanie przez osoby starsze. Większe przyciski, większa czcionka dostosowane skróty itp. ułatwiają ich obsługę.

odzyskiwanie danych ze smartfona

Jednobryłowe dotykowe, niewątpliwie wyparły wszystkie inne wcześniej używane telefony, czyli np. z klapką, składane i rozsuwane. Obecnie wszyscy liczący się producenci tworzą właśnie telefony tego rodzaju, są powszechnie używane przez ludzi na całym świecie.

Budowa smartfona

uszkodzona elektronika w telefonieSmartfony wykorzystują wielordzeniowe procesory, które w zależności od potrzeb są uruchamiane pojedyńczo lub wszystkie razem lub jest obniżane ich taktowanie, co skutkuje wydłużeniem czasu pracy baterii. Wielkość pamięci wewnętrznej w kolejnym nowym modelu przyrasta. Pierwsze modele posiadały 1-2GB pamięci, która była dzielona na system operacyjny i na część dla użytkownika. Aktualnie najnowsze modele telefonów mogą posiadać 512GB do nawet 1TB wbudowanej pamięci dla użytkownika oraz 12-16Gb pamięci RAM przeznaczonej dla systemu operacyjnego.

Również rozdzielczości obsługiwane przez nowoczesne telefony są porównywalne z rozdzielczościami jakie są stosowane w monitorach komputerowych.

Dla przeciętnego posiadacza smartfona istotny jest design, wielkość i jakość wyświetlacza, tworzywa z jakiego stworzona jest obudowa oraz oczywiście jakość aparatu w celu zrobienia jak najlepszej jakości zdjęć i filmów. Obecnie wielkość pamięci wewnętrznej też stała się istotna, ponieważ coraz to lepsze jakościowo zdjęcia, filmy zajmują coraz więcej miejsca.

Niewątpliwie najbardziej istotnym elementem smartfona jest płyta główna, która jest odpowiedzialna za wszystkie procesy zachodzące w telefonie.

Na płytce PCB znajdują się układy scalone takie jak procesor (centralna jednostka obliczeniowa) oraz operacyjna pamięć RAM. Płyta główna, a bardziej jej budowa, różni się w poszczególnych telefonach, ale w każdym telefonie jest zwarta z innymi częściami, takimi jak: układ ładowania, przycisk głośności, aparat, anteny, czujniki i oczywiście gniazdo na kartę sim oraz kartę pamięci. Co ciekawe, zaawansowane technologicznie urządzenia firmy Apple nie posiadają gniazd do zewnętrznej pamięci co powoduje ustalanie często ceny urządzeń od wielkości wewnętrznej pamięci np. iPhona.

odzyskamy dane z telefonuNastępnym niezwykle istotnym elementem telefonu jest jego wyświetlacz z panelem dotykowym, mogą mieć oczywiście różną wielkość oraz technologie ich wykonania takie jak IPS, LCD, OLED i AMOLED. Dzięki siatce sensorów wykrywane jest obciążenie napięcia, które występuje poprzez nacisk palca na wyświetlacz.
odzyskamy dane z telefonu

Istotnym elementem każdego przenośnego urządzenia elektronicznego, w tym również telefonu jest bateria, która dostarcza niezbędną energię do telefonu. W starszych telefonach bez problemu można było wyjąć baterię w celu np. wymiany.

Obecnie jest to dużo trudniejsze i zajmują się tym wyspecjalizowane serwisy. W celu naładowania baterii używany jest port USB, który spełnia również rolę złącza do komunikacji z innymi urządzeniami jak choćby komputer. Powszechny smartfon byłby mało kompletny bez głośniczka i aparatu. Głośniki najczęściej umieszczone są w dolnej części telefonu natomiast obiektyw, a raczej już obiektywy umieszczone są: przedni - nad ekranem, natomiast tylny - w obudowie.

Kolejne mniejsze elementy to: anteny łączności, kable antenowe, moduł wibracji, w celu wykonywana płatności zbliżeniowych jest antena NFC i oczywiście wiele czujników.

Systemy operacyjne w smartfonach i telefonach

Obecne smartfony i telefony korzystają w zależności od marki/modelu z takich systemów operacyjnych:

  • Android – system operacyjny przeznaczony dla urządzeń mobilnych, oparty na Linuxie, obecnie chyba najbardziej powszechnie używany. Zrzesza dużą liczbę firm piszących na niego różnego rodzaju aplikacje powodując jeszcze to większą funkcjonalność smartfon.
  • iOS – system operacyjny stworzony przez firmę Apple dla swoich produktów takich jak: iPhone, iPod touch oraz iPad.
  • Windows Phone – system operacyjny stworzony przez firmę Microsoft dla swoich urządzeń mobilnych, obecnie wymierający system.
  • Black Berry OS – system stworzony przez firmę Black Berry dla urządzeń mobilnych. System cechuje duży nacisk na szyfrowane wiadomości.

Również istnieją oprogramowania, systemy operacyjne dla urządzeń mobilnych tworzonych przez danego często niszowego producenta.

jak odzyskać dane z komórki

Przyczyny utraty danych w smartfonie  

W trybie logicznym:

  • celowe lub przypadkowe usunięcie smsów, utrata kontaktów, utrata zdjęć, filmów, nagrań dźwiękowych, notatek itd.
  • przywrócenie ustawień fabrycznych,
  • aktualizacja oprogramowania operacyjnego,
  • usuniecie zdjęć i filmów przez przypadkowe zaznaczenie większej ilości plików niż zamierzone,
  • przepełniona pamięć i zawieszenie urządzenia (sytuacja często występuje w iphonach).

W trybie technicznym: 

  • samoistne uszkodzenie urządzenia,
  • zalanie telefonu różnego rodzaju płynami m.in. kawą, herbatą, sokami, winem itd. w tym przypadku istotne jest, aby jak najszybciej zacząć procedurę odzysku danych,
  • utopienia w jeziorze, basenie, morzu i oceanie w tym przypadku również istotny jest czas, a w przypadku słonej wody nawet bardzo.
  • upadek telefonu i uderzenie - tych przypadków chyba jest najwięcej, chyba każdemu wypadł telefon z ręki.
zalany telefon
odzyskanie danych z telefonu

Odzyskiwanie danych z telefonu wykonujemy w trybach logicznych i technicznych 

Tryb logiczny 

W przypadku procedur logicznych wykorzystujemy specjalistyczne oprogramowanie oraz doświadczenie jakie zdobywamy w odzyskiwaniu utraconych danych w innych nośnikach. Obecnie z dużej liczby smartfonów dostępnych na rynku bardzo trudno odzyskać usunięte dane, ponieważ ustawienia zabezpieczeń są coraz bardziej rozbudowane. Dodatkowo nowe telefony posiadają szyfrowaną pamięć dostępną dla użytkownika. Natomiast aby stwierdzić czy utracone, usunięte dane są możliwe do odzyskania zawsze potrzebna jest analiza.

Tryb techniczny 

Jeżeli chodzi o tryby techniczne, czyli odzyskiwanie danych z uszkodzonych telefonów temat jest nieco bardziej złożony, ponieważ każdy przypadek jest inny. Zupełnie inaczej trzeba podejść do zalanego wcześniej telefonu niż np. przejechanego przez samochód (takie sytuacje też się zdarzają).

Niestety podobnie jak w trybie logicznym dużym utrudnieniem jest samoistne szyfrowanie telefonów i w takich sytuacjach istotne jest, aby procesor i pamięć umieszczone na płycie głównej były sprawne, ponieważ są ze sobą kompatybilne. W telefonach, w których pamięć nie jest szyfrowana można zastosować technologię "chip off" czyli wylutowanie kości pamięci w laboratoryjnych warunkach a następnie wykonanie kopii binarnej. W tej procedurze w celu weryfikacji możliwości odzyskania danych również potrzebna jest analiza.

W zależności od modelu urządzenia, wersji danego systemu operacyjnego i usterki technicznej czy też logicznej, dzięki analizie jesteśmy w stanie określić czy odzyskiwanie danych ze smartfona zakończy się powodzeniem.

❗ Po utracie danych, każdorazowe użytkowanie urządzenia w dużym stopniu oddala nas od możliwości ich odtworzenia ❗

Jak rozpocząć odzyskiwanie danych ze smartfona?

Działamy w trzech trybach odzyskiwania danych dostosowanych do Twoich indywidualnych potrzeb.

STANDARDOWY
6-10 DNI ROBOCZYCH

PRZYSPIESZONY
2-5 DNI ROBOCZYCH

EKSPRESOWY
NIEZWŁOCZNIE