Menu Zamknij

Odzyskiwanie danych z RAID / NAS / serwerów

Porozmawiaj
z naszym ekspertem

Poznań
602 421 073

Warszawa
602 421 074

Polska
602 421 075

Co to jest macierz RAID?

RAID to skrót od Redundant Array of Inexpensive Disks – Nadmiarowa macierz niezależnych dysków.

Jest to sposób na zwiększenie niezawodności, uzyskanie lepszej wydajności i/ lub pojemności przechowywania danych poprzez podłączenie kilku dysków do komputera. Przez system operacyjny komputera są one widziane jako pojedynczy dysk logiczny. Przy tworzeniu macierzy RAID uwzględnia się różne rodzaje pamięci. Obecnie stosowane są wszystkie rodzaje dysków twardych od magnetycznych po nowoczesne dyski SSD. Na chwilę obecną cały czas dominują dyski magnetyczne, przy czym najbardziej popularne rozwiązanie oparte jest na dyskach SAS lub SCSI. Technologię SSD wykorzystuje się w rozwiązaniach wymagających krótszego czasu dostępu do danych.

Macierze RAID występują głównie w zastosowaniach profesjonalnych (w firmach) oraz w komputerach bardziej ambitnych amatorów np. wykorzystywane w domowych serwerowniach.

Technologia macierzy RAID służy temu, aby tworzyć ujednoliconą kopię oraz zwiększyć bezpieczeństwo przechowywania danych.

Jakie są typy macierzy RAID?

Macierze RAID to technologia magazynowania danych pozwalająca łączyć wiele fizycznych dysków w jeden bądź wiele jednostek logicznych. Każda z takich jednostek widoczna jest przez system jako pojedynczy dysk. Przeznaczenie macierzy implikuje wybór technologii odpowiedniej w zakresie dysków, pamięci, kontrolerów, sposobu i techniki przesyłania danych oraz poziomu niezawodności.   

Istnieje wiele różnych typów macierzy RAID, a każdy ma swoje własne zalety i wady. Najpopularniejsze macierze RAID to 0, 1, 5 i 10.

Macierz RAID 0 jest najbardziej popularnym typem macierzy RAID. Jej główną zaletą jest to, że działa bardzo szybko, ponieważ dane są rozdzielane między dyski twarde.

Dane zapisywane są jednocześnie na kilku dyskach, co znacznie przyśpiesza prędkość i odczyt danych. Wadą RAID 0 jest jednak to, że dane nie są zabezpieczone w żaden sposób. Niestety, gdy jeden z dysków twardych ulegnie awarii, cała macierz RAID 0 będzie niedostępna.

odzyskiwanie danych z macierzy raid 0

Macierz RAID 0 jest najbardziej popularnym typem macierzy RAID. Jej główną zaletą jest to, że działa bardzo szybko, ponieważ dane są rozdzielane między dyski twarde.

Dane zapisywane są jednocześnie na kilku dyskach, co znacznie przyśpiesza prędkość i odczyt danych. Wadą RAID 0 jest jednak to, że dane nie są zabezpieczone w żaden sposób. Niestety, gdy jeden z dysków twardych ulegnie awarii, cała macierz RAID 0 będzie niedostępna.

odzyskiwanie danych z macierzy raid 1

Macierz RAID 1 jest kolejnym popularnym typem . Podobnie jak w przypadku RAID 0, dane są również rozdzielane między dyski twarde. Jednak w przeciwieństwie do RAID 0, każdy z dysków ma identyczną kopię danych na drugim dysku twardym. Dzięki temu, jeśli jeden z dysków ulegnie awarii, drugi będzie miał kopię danych i cała macierz będzie nadal dostępna.

odzyskiwanie danych z macierzy raid 5

Macierz RAID 5 jest trochę bardziej skomplikowana niż poprzednie dwie macierze. Podobnie jak w przypadku macierzy RAID 0, dane są rozdzielane między wszystkie dyski, ale dodatkowo na każdym z nich jest również przechowywana kopia danych z innego dysku (tzw. Parity). Jeśli jeden z dysków ulegnie awarii, można go odtworzyć, korzystając z danych z pozostałych dysków. Aby to zrobić, potrzebne jest specjalne oprogramowanie do odzyskiwania danych RAID 5.

Macierz RAID 10 jest konfiguracją macierzy RAID 1 i 0. Jest to bardzo wydajna konfiguracja, ponieważ dane są duplikowane i składowane na kilku dyskach. Aby odzyskać dane z macierzy RAID 10, należy użyć specjalnego oprogramowania do odzyskiwania danych RAID.

Jakie są przyczyny utraty danych w macierzy RAID?

Utrata danych w macierzy RAID może być spowodowana awarią jednego lub więcej dysków.

Awaria dysku może być spowodowana uszkodzeniem mechanicznym np. pęknięciem talerza lub głowicy. Może również dojść do awarii elektrycznej np. wskutek przepięcia lub zaniku napięcia. Awarie mogą też powodować błędy w oprogramowaniu RAID lub uszkodzenia plików. Inne przyczyny to zły stan fizyczny dysków, zużycie się elementów elektronicznych lub uszkodzenia podzespołów.

Ogólnie o awariach dysków twardych możesz przeczytać tutaj

Co zrobić, aby odzyskać dane z macierzy RAID?

W celu odzyskania danych z RAID należy skontaktować się z firmą DATA Lab, która specjalizuje się w odzyskiwaniu danych z takich systemów. Pracownicy firmy DATA Lab posiadają niezbędne umiejętności, pracują na wysokiej jakości narzędziach i technologii do odzyskiwania danych z macierzy RAID oraz pamięci typu NAS, SAN. Jeżeli chodzi o typy uszkodzeń w przypadku RAID można wymienić dwie możliwości uszkodzenia: logiczne i fizyczne. Uszkodzenia fizyczne dzieli się na inwazyjne i nieinwazyjne. Firma odzyskuje dane niezależnie od poziomu, użytych kontrolerów RAID oraz producenta i typu dysków twardych.  Profesjonalnie odzyskujemy dane z RAID niezależnie od stopnia skomplikowania przypadku - od najprostszych po najtrudniejsze przypadki np. przypadkowe usunięcie danych, awarie powstałe w wyniku uszkodzenia systemu, uszkodzenia danych, uszkodzenia fizycznego, klęsk żywiołowych, techniczne i wiele innych.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID przez inżynierów DATA Lab:     

  • poziomy -  RAID - RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 1E, RAID 6, RAID 5E, RAID 5EE,  RAID 0+1, RAID 10, RAID 50, RAID 51.
  • typy dysków - IDE, SATA, SSD, SAS, SCSI, Fibre Channel.

Odzyskujemy dane z serwerów

Serwer to nic innego jak komputer z zainstalowanymi odpowiednimi programami, który służy głównie do przechowywania ważnych danych i informacji, na stałe podłączony do internetu. Serwerem nazywa się również systemy oprogramowania biorące udział w udostępnianiu zasobów takich jak różnego rodzaju pliki, dokumenty, bazy danych, łącza internetowe a także urządzenia typu drukarki i skanery.

Serwerem może być zwykły komputer, natomiast w celu bardziej profesjonalnego wykorzystania powinna być to maszyna tylko do tego przeznaczona. Maszyny tego typu przystosowane są do pracy ciągłej, wyposażone są w duże i szybkie dyski twarde głównie SCSI i SAS z dużą ilością pamięci RAM.

Jeżeli chodzi o typy uszkodzeń dysków w serwerach to można wymienić dwie możliwości uszkodzenia: logiczne i fizyczne. Uszkodzenia fizyczne dzieli się na inwazyjne i nieinwazyjne. Pracownicy firmy DATA Lab dysponują doświadczeniem i wykwalifikowaną wiedzą , pracują na wysokiej jakości sprzętach i technologii pozwalającej na odzyskiwanie danych z serwerów plików, serwerów sieciowych, serwerów aplikacji itp.

odzyskiwanie danych z serwerów

Jak rozpocząć odzyskiwanie danych z RAID / NAS / serwera?

Działamy w trzech trybach odzyskiwania danych dostosowanych do Twoich indywidualnych potrzeb.

STANDARDOWY
6-10 DNI ROBOCZYCH

PRZYSPIESZONY
2-5 DNI ROBOCZYCH

EKSPRESOWY
NIEZWŁOCZNIE